Яшил келажак сари қадам ташлаш вақти келди! Ўзбекистонда электромобиллар оммалашиши учун кенг кўламли чоралар кўрилмоқда. Энди электромобил харид қилиш янада қулай ва арзон бўлади.
Хабарингиз бордир, электромобиллар атроф-муҳитга зарар етказмайдиган, экологик тоза транспорт воситаси ҳисобланади. Шу боис, дунёнинг кўплаб мамлакатларида ушбу турдаги автомобилларни қўллаб-қувватлаш бўйича турли дастурлар амалга оширилмоқда. Ўзбекистон ҳам бу жараёндан четда эмас.
Эндиликда электромобил олиш учун кредит ставкалари сезиларли даражада пасаяди. Агар ҳозирда автокредитларнинг ўртача ставкаси 23 фоизни ташкил этаётган бўлса, энди бу кўрсаткич 16 фоизгача туширилади. Бу дегани, электромобил харид қилиш истагида бўлганлар учун молиявий юки анча енгиллашади.
Бундан ташқари, республика бўйлаб электромобилларни қувватлаш станциялари сони ҳам кескин оширилади. Мавжуд станциялар модернизация қилиниб, янгилари қурилади. Режага кўра, қувватлаш станциялари сони 4000 тага етказилади. Бу эса, электромобил эгаларининг йўлда қувватланиш имкониятларини кенгайтиради ва уларнинг хавотирини бартараф этади.
Такси хизматида электромобиллардан фойдаланаётган ҳайдовчилар учун ҳам алоҳида имтиёзлар жорий этилади. Бу эса, шаҳар транспортининг экологик тоза бўлишига хизмат қилади.
Давлат, шунингдек, электр қувватлаш тарифларининг бир қисмини бюджетдан субсидиялаш масаласини ҳам кўриб чиқмоқда. Бу дегани, электромобилларни қувватлаш нархи арзонлашади ва бу уларнинг оммабоплигини янада оширади.
Қизиғи шундаки, дунёдаги биринчи электромобил 1830-йилларда яратилган. Аммо, ўша пайтда технологиялар ривожланмагани сабабли, улар кенг тарқалмаган. Ҳозир эса, технологиялар тараққиёти электромобилларнинг янада такомиллашишига ва оммалашишига имкон бермоқда.
Хулоса қилиб айтганда, Ўзбекистонда электромобилларни қўллаб-қувватлаш бўйича кўрилаётган чоралар нафақат атроф-муҳитни муҳофаза қилишга, балки иқтисодиётни ривожлантиришга ҳам хизмат қилади. Электромобиллар – бу нафақат транспорт воситаси, балки келажак сари қўйилган муҳим қадамдир!