Солиқчилар ҳам декларация топширади: Янги тизим ишга тушди!
Солиқ қўмитасидан янгилик! Энди нафақат тадбиркорлар ва оддий фуқаролар, балки солиқ хизмати ходимлари ҳам ўз даромадларини декларация қилишлари керак бўлади. Давлат солиқ қўмитаси бу жараённи осонлаштириш учун махсус тизим ишлаб чиқди. Бу тизим солиқ ходимларининг даромадлари ва харажатларини шаффоф тарзда назорат қилишга ёрдам беради.
Хўш, бу нима дегани? Оддий қилиб айтганда, солиқчилар ҳам ўз даромадларини қонуний равишда кўрсатишлари керак. Бу орқали уларнинг фаолияти янада очиқ ва адолатли бўлишига эришилади. Бундан ташқари, бу тизим коррупцияга қарши курашишда ҳам муҳим аҳамиятга эга.
Синов тариқасида бу тизим 1 мартдан бошлаб Навоий ва Чирчиқ шаҳарлари аҳолиси, шунингдек, барча солиқ хизмати ходимлари учун жорий этилади. Демак, агар сиз Навоий ёки Чирчиқда яшасангиз, бу йилги даромад декларациясини янгича усулда топширишга тайёр туринг. Бу янгилик, албатта, кўпчиликда саволлар туғдириши мумкин. Аммо Давлат солиқ қўмитаси бу жараённи ҳар бир фуқаро учун тушунарли ва қулай қилишга ҳаракат қилмоқда.
Қизиғи шундаки, даромадларни декларация қилиш амалиёти дунёнинг кўплаб мамлакатларида мавжуд. Бу орқали давлат бюджетига тушадиган солиқларнинг тўлиқлиги таъминланади ва иқтисодий шаффофлик даражаси ошади. Ўзбекистонда ҳам бу борада катта ишлар амалга оширилмоқда ва солиқ тизимининг рақамлаштирилиши бунга яққол мисол бўла олади.